Gry wideo – 5 wskazówek dla rodziców

Media interaktywne są ważnym elementem życia młodych ludzi. Gry wideo zapewniają nie tylko rozrywkę. Mają walory edukacyjne, zachęcają do uprawiania sportu i, co ważne, sprzyjają nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów towarzyskich z przyjaciółmi.
Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się: „Jak ustalić zasady korzystania z gier?” „Od czego zacząć?”, „Jak zarządzać zabawą dziecka lub komunikacją w grze?”, przedstawiamy kilka porad.

1. Sprawdź PEGI
System klasyfikacji gier PEGI (Pan European Game Information) dotyczy wieku gracza oraz wskazuje na rodzaj treści zawartej w grze. Na PEGI składają się oznaczania wieku: 3,7,12,16,18 i deskryptory treści, które ostrzegają rodziców na przykład o zakupach w grze, wulgarnym języku, przemocy, przerażających scenach itp. Oznaczenia klasyfikacji gier znajdziemy na opakowaniach gier oraz podczas zakupów online. System PEGI jest również integralną częścią systemu kontroli rodzicielskiej na konsolach, PC i urządzeniach mobilnych.
W celu sprawdzenia klasyfikacji gry, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej aplikacji PEGI. Umożliwia ona przeszukiwanie bazy danych gier po tytułach, platformach lub kategoriach wiekowych. Poza swobodnym filtrowaniem w aplikacji można uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące konfigurowania narzędzi kontroli rodzicielskiej na wielu urządzeniach. Aplikacja jest dostępna w 9 językach: angielskim, francuskim, polskim, holenderskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, niemieckim i szwedzkim.
Można pobrać ją tutaj: : Google Play; Apple Store
Uwaga: Klasyfikacja wieku PEGI uwzględnia zawartość gry, a nie poziom jej trudności
2. Użyj kontroli rodzicielskiej i aplikacji na smartfony
Wszystkie konsole do gier wideo, urządzenia przenośne i systemy operacyjne dla komputerów PC i Mac są wyposażone w narzędzia kontroli rodzicielskiej. Dostępne są także aplikacje, które maksymalnie ułatwiają rodzicom zarządzanie interakcją online, czasem poświęconym na gry, wydatkami i dostępem do gier wideo odpowiednich dla wieku gracza:
Narzędzia kontroli rodzicielskiej pozwalają na:
Dokonanie wyboru, w które gry mogą grać Twoje dzieci (na podstawie klasyfikacji wiekowej PEGI)
Kontrolowanie i monitorowanie wydatków w grach i aplikacjach
Ograniczanie dostępu do przeglądania Internetu poprzez zastosowanie odpowiednich filtrów
Kontrolowanie czasu, jaki dzieci mogą spędzać grając w gry
Ustalanie poziomu interakcji online (czaty) i wymiany danych (wiadomości tekstowe, treści generowane przez użytkowników)
Zachęcamy do zapoznania się z narzędziami kontroli rodzicielskiej i aplikacjami przygotowanymi przez Xbox, PlayStation i Nintendo. Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy na stronę PEGI
Kontrola Rodzicielska Playstation5
Kontrola Rodzicielska Nintendo Switch
3. Graj z dziećmi
Gracze wiedzą o czymś, co inni dopiero odkrywają – że gry wideo są nie tylko formą rozrywki, ale także pomagają w nauce, rozwijaniu hobby, rozbudzaniu ciekawości i kreatywności. Dlaczego więc nie dołączyć do zabawy dzieci i sprawdzić, na czym ona polega?
Wspólne granie pozwala wykorzystać tę okazję do zrozumienia zainteresowań dziecka oraz omówienia zasad korzystania z elektronicznej rozrywki. Badania pokazują, że rodziny, które wspólnie grają, lepiej rozumieją korzyści wynikające z tej formy relaksu. Zauważają także, że gry obniżają poziom stresu i pozytywnie wpływają na komunikację z dziećmi.
4. Bądź na bieżąco
Wiedza to potęga, nawet w przypadku gier wideo. Im lepiej rodzice rozumieją świat mediów interaktywnych, tym łatwiej porozumieć się z dziećmi w sprawie zasad i ograniczeń dotyczących czasu gry, czy wydatków. Zachęcamy zatem do skorzystania z zasobów dostarczanych przez stowarzyszenie oraz naszych partnerów. Informacje o bezpiecznej i odpowiedzialnej rozrywce oraz liczne wskazówki można znaleźć: https://www.facebook.com/Zapytajogry
5. Ciesz się korzyściami płynącymi z grania w gry wideo
Dobrze zarządzana zabawa przynosi ogromne korzyści. Gry wideo nie tylko zapewniają rozrywkę, ale także uczą rozwiązywania problemów, uwagi, koncentracji, skupienia, analizowania szczegółów, wyciągania wniosków, poprawiają pamięć oraz rozwijają umiejętności społeczne. Niektóre gry wykorzystują urządzenia do ćwiczeń motorycznych, zachęcają do tańca czy sportu. Badania pokazują, że dziewczęta grające w gry wideo trzy razy częściej wybierają kierunki związane z naukami ścisłymi, niż dziewczęta, które nie grają. Zaobserwowano również, że wykorzystanie gier wideo w szkołach zwiększa zaangażowanie uczniów i efektywność uczenia się oraz pomaga uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Warto zatem spojrzeć przyjaznym okiem na elektroniczną rozrywkę i sprawić, by była ona ważnym, rozwijającym, bezpiecznym elementem życia dzieci i ciekawą formą spędzania czasu z rówieśnikami i rodziną.